Witamy w dziale "Informacje CB RADIO".

Zarejestrowani użytkownicy naszego serwisu mogą w tym dziale publikować swoje artykuły dotyczące łączności CB Radio.

Serwis nie odpowiada za treść takich publikacji.  

 Jest to nowy dział naszego serwisu, zapraszamy do aktywnego wykorzystywania.

Opublikuj swój artykuł.

-----------------------------------------------------------------------

Początki radia obywatelskiego

Wielu z nas sięgając po mikrofon nie zastanawia się ile lat liczy sobie historia radia obywatelskiego. Faktycznie rozpoczyna się ona w 1927 roku podczas wycieczki parowcem po Wielkich Jeziorach, kiedy to łączność  radiowa stała się  pasją serca i umysłu 9-letniego chłopca - ALA GROSSA.

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy w  nadawaniu komunikatów o zagrożeniach, w ramach Systemu Alarmowania i Ostrzegania Ludności SKSR PL-CB Radio, działającego we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.  

Zarejestrowani operatorzy stacji CB są niezwłocznie powiadamiani o ukazaniu się nowego komunikatu.

Zgłoszenie należy przesłać do Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej.

Pobierz druk zgłoszenia format rtf,  format "doc",  format "pdf".

20141126rcb

 

Na mocy porozumienia, które podpisali Dyrektor   Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Janusz Skulich oraz  Prezes Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej Jerzy Płókarz, Centrum  będzie na bieżąco przekazywać Sztabowi Ratownictwa SKSR ostrzeżenia o zagrożeniach, które mogą powodować istotne utrudnienia dla ludności.

Sztab Ratownictwa SKSR przekazuje te  ostrzeżenia za pomocą CB-radia.

Miałem 12 , może 13 lat kiedy po raz pierwszy dostałem od mamy wymarzone i wypatrzone w sklepie dziecięce krótkofalówki Walkie Talkie... Były czarne z wysuwaną anteną teleskopową i przyciskiem do nadawania alfabetem Morse-a.Poniżej przycisku była tabliczka-ściągawka czyli pełny alfabet Morse'a.Już od małego marzyłem żeby mieć krótkofalówki.Któregoś razu, było to jesienią rozmawiałem przez owe krótkofalówki z kolegą z osiedla.Oczywiście wiadomym było że ich zasięg nie przekracza 100 metrów i pracują na QRG 27,125 MHz.Ale wtedy....tamtej nocy usłyszałem wyrażną rozmowę dwóch stacji Mobilowych z ... Prawdziwym CB-Radio !!! Owa rozmowa była pożegnaniem dwóch stacji które wracały najwyraźniej ze zlotu CB-Radio.

SR0WX jest projektem skupiającym stacje, które na częstotliwości 144.950 FM co kwadrans podają głosowo informacje meteorologiczne.
Na komunikat składa się:

  • raport o stanie pogody,
  • prognoza pogody oraz
  • informacje o ewentualnych zagrożeniach hydrologicznych i meteorologicznych.

Obecnie działa około 10 takich stacji w Polsce.

Sercem każdej ze stacji jest komputer z odpowiednio skonfigurowanym oprogramowaniem sr0wx.py (rozpowszechnianym na zasadach Open Source, github.com/sq6jnx/sr0wx.py/). Oprogramowanie to pobiera informacje z Internetu i po przetworzeniu podaje je głosowo, w języku polskim. Do  komputera podłączony jest nadajnik pracujący na częstotliwości 144.950  FM.
W sytuacjach ekstremalnego zagrożenia opiekun stacji ma możliwość wysłania krótkiego komunikatu SMSem lub też odtwarzania "komunikatu specjalnego" poprzez włożenie pendrive w port USB komputera.

image007

 

28 października 2010 r. w Brukseli, w Parlamencie Europejskim odbył się kongres Europejskiej Federacji Radia Obywatelskiego ECBF.

Praktyczna informacja dla tych, którzy są z nami ciut krócej, niż te drobne 26 lat... ;) 

Przede wszystkim apel: Jeśli masz radio w samochodzie, to nie bój sie wziąć mikrofonu do ręki i odpowiedzieć, jeśli słyszysz, że ktoś do ciebie mówi. Przerażająca większość posiadaczy CB w aucie używa swojego radia biernie, tylko do słuchania, o ile w ogóle je włącza, dotyczy to zwłaszcza kobiet i przedstawicieli handlowych. A czasem warto usłyszeć, że powietrza z koła ubywa czy coś się od auta odrywa, albo że trzeba zwolnić, bo coś rozlane na drodze i jest niebezpiecznie.

Przesiewy

 

Mianem "PRZESIEWY" nieobeznani z zagadnieniem użytkownicy sprzętu CB zwykli określać wszystko to, co utrudnia im odsłuchanie korespondencji. Tymczasem rodzajów zakłóceń jest wiele i co gorsza, różne są przyczyny ich powstania. Należy zatem najpierw poznać ich istotę, by móc skutecznie im przeciwdziałać.